1. Zdaję sobie sprawę, że jedno wydarzenie w głębokiej przeszłości mogło wywołać lawinę zupełnie innych kombinacji zdarzeń - więc to czyste spekulacje,
2. Zakładam, że wszystkie wydarzenia historyczne w otoczeniu Polski - czyli u jej sąsiadów toczą się w takim samym biegu, jak toczyły się w znanej nam wersji historii - oczywiście to abstrakcja, bo zmiany w Polsce wpłynęłyby na naszych sąsiadów w sposób nie do przewidzenia,
3. Zakładam, że sytuacja w Polsce układałaby się według podobnego scenariusza, jak w znanej nam wersji - czyli podobni władcy, podobna historia gospodarcza i procesy społeczne,
Zmiany w historii:
1. Konrad Mazowiecki nie zaprosił w 1226 roku Zakonu Krzyżackiego do Prus,
2. Przemysław II nie został zamordowany w 1296 roku,
Bezpośrednie skutki zmian:
1. Tereny, które z czasem stawały się obszarem kolonizacji Zakonu Krzyżackiego, są przez pewien okres po 1226 roku dalej niezależne, ale zwłaszcza w drugiej poł. XIII wieku, za panowania Mendoga zostają włączone do Państwa Litewskiego - Prusowie i Litwini należeli do podobnej grupy etnicznej. To zaś sprawia, że zaczyna tworzyć się wspólny naród, który w rozszerzającym się Państwie Litewskim stanowi dość sporą i dominującą grupę.
2. w 1236 roku doszło do Bitwy pod Szwalami, w którym Litwini pokonali rozwijający się na terenach dzisiejszej Łotwy Zakon Kawalerów Mieczowych. Zakon przetrwał dzięki wsparciu Krzyżaków, ale w mojej wersji historii Krzyżaków na terenach Prus nie ma, stąd po bitwie Kawalerzy Mieczowi bardzo słabną i z czasem wyparowują z wybrzeży Bałtyku.
3. Przemysław II żyje dłużej niż do 1296 roku. Kolejni królowie Polscy żyli ok. 70 lat, więc powiedzmy, że Przemysław też dożyłby tak sędziwego jak na owe czasy wieku. Umarłby więc ok. 1325 roku. Spowodowałoby to oczywiście, że nie miałaby kiedy zajaśnieć gwiazda Władysława Łokietka walczącego całe życie o zjednoczenie Polski. Powiedzmy więc, że w miejsce Łokietka mamy dłużej panującego od niego Przemysława II, po którym królem zostaje Kazimierz Wielki. Jakie to ma znaczenie? Na całe panowanie Przemysława II składa się walka o zjednoczenie kraju, ale co ważne, kraju jednoczonego ze stolicy w Poznaniu. Czyli miasta położonego w zachodniej części. To położenie centrum sprawia, że późniejsi władcy będą mieli mniej tendencji do patrzenia na wschód. Pamiętajmy bowiem, że jest to średniowiecze, więc poczucie odległości i znaczenie położenia stolicy jest zupełnie inne niż obecnie. Stolica na zachodzie kraju powoduje koncentrację większej uwagi na ziemiach zamieszkiwanych przez Słowian, a dostających się we wpływy Brandenburgii czy Czechów. Ale o tym dalej.
4. Nie dochodzi do Bitwy pod Połowcami i tereny Kujaw i Wielkopolski nie są plądrowane przez Zakon Krzyżacki, który nie istnieje. Początki Litwy były raczej w dobrych relacjach z Polską, więc zakładam, że oba kraje w tamtym okresie byłyby raczej bardziej skupione na własnych sprawach, niż na wzajemnych walkach. Dla Polski to idea zjednoczenia, a dla Litwy podbój terenów byłego Księstwa Kijowskeigo. Stąd mamy spokojniejsze pogranicze wschodnie i nie jesteśmy obciążeni dodatkową wojną z Krzyżakami. To zaś przyspiesza i ułatwia proces jednoczenia kraju.
Dochodzi jeszcze kwestia walki z Wacławem (królem Czeskim) o panowanie nad Małopolską. W faktycznej historii sprawy układały się tak, że jeszcze za życia Przemysła II, został zawarty między nim a Władysławem Łokietkiem układ na mocy którego oboje mieli się wspierać w kwestii odzyskania Krakowa. Chociaż więc nie wiadomo, czy gdyby Przemysł II przeżył aż do 1325 Władysław byłby jego sojusznikiem, można to jednak zakładać. Dlatego też przyjmuję, że Władysław pomógłby królowi Przemysławowi w odzyskaniu Krakowa.
Panując zatem na Pomorzu Gdańskim, w Wielkopolsce i w Małopolsce, pozostałoby mu odzyskanie Śląska i Mazowsza. Skoro zatem Władysławowi Łokietkowi udało się w tym samym czasie osiągnąć spore rezultaty, to sądzę, że Przemysł II, który rok 1296 zaczynałby z lepszej pozycji niż Władysław, osiągnąłby odpowiednio więcej.
Poniżej mapka, przedstawiająca powoli jednoczące się Państwo Przemysława II. Na żółto terytorium z 1295 roku. Na czerwono i jasnoszaro tereny przyłączane do państwa do 1325 roku. Tereny, które na mapce oznaczone są jako Zakon Krzyżacki, który jest już oczywiście integralną częścią Litwy.
Polska w 1325 roku - kolejne dzielnice jednoczone stopniowo pod berłem Przemysła II |
No comments:
Post a Comment